Kemény János-kastély - Nagysajó (Șieu) - KASTELYOK.COM

Kemény János-kastély

A Kemény-kastély a falu déli oldalán, a Paszmos felé vezető út mentén egy magaslaton helyezkedik el. A nyújtott téglalap alaprajzú két szintes épület főhomlokzata észak felé néz, a homlokzat középtengelyében a lépcsőházat magába foglaló rizalit látható.

A három tengelyes rizalit földszintjének közepéről nyílik az félköríves záródású bejárati ajtó, amelyet kétoldalt egy-egy vakolatkeretbe foglalt egyenes záródású ablak keretez. A rizalit földszintjén falsávozás figyelhető meg. A második szint főhomlokzati falát három nagy félköríves ablak töri át, amelyek szintén vakolatmezőben ülnek. Ezt a részt lezárja egy enyhén tagolt koronázópárkány, amely felett az oromfalon egy ugyancsak félköríves (üres) szoborfülke található.

A rizalit mindkét oldala egyforma kialakítású a földszinten vakolatkeretben ülő vakablakkal, a földszinten két félköríves nagy ablakkal. Az egyetlen különbség a két oldal között, hogy a rizalit nyugati oldalán a belső vakablak helyén nyílik a bejárat az egész épület alatt végighúzódó téglából falazott dongaboltozatos pincébe. A főhomlokzatnak a rizalittól keletre és nyugatra húzódó részei hat tengelyesek és szintén hasonló kialakításúak. A főbejárattól keletre található homlokzat övpárkánnyal és lizénákkal elválasztott ablakai egyenes záródásúak, kivéve az emelet két belső tengelyében találhatóakat, amelyek szegmensívben záródnak. Ennek a traktusnak a keletről számított negyedik tengelyéből egy egyenes záródású ajtó nyílik. A rizalitnál már említett tagolt koronázópárkány ezen és a további homlokzatokon egyaránt folytatódik. A főhomlokzat nyugati traktusa megegyezik az előzőkben leírtakkal, egyedüli eltérés, hogy a bejárati ajtó itt a keletről számított ötödik tengelyben található. Innen indul a padlásra vezető fából készült csigalépcső.

A főhomlokzattól nyugati irányba haladva a téglalap rövid oldalához érünk, amely három tengelyes és a már ismertetett egyszerű övpárkány és lizénák tagolják. Földszintjén a második és harmadik tengelyekben egy-egy kiemelt vakolatkeretes egyenes záródású ablak látható, sarkain a falsávozás figyelhető meg. Az emeletet mindhárom tengelyben egyenes záródású ablakok törik át.

A kastély déli oldala egységes és kiegyensúlyozott barokk jelleget mutat. A tizenöt tengelyes homlokzat földszintjét egyforma egyenes záródású ablakok törik át; ez alól kivétel a nyugatról számított első és kilencedik tengely (talán elfalazott kertbe vezető bejárat), amelyeken nincs ablak, illetve a második és az utolsó tengely, ahol egy-egy ugyancsak egyenes záródású vakablakot láthatunk. A emelet ablakkiosztása szimmetrikus és tükrözi a belső terek hierarchiáját. Így a homlokzat két szélén levő négy-négy tengelyben a földszinthez hasonló egyszerű ablakokat vágtak, a többi szegmensíves záródású, és a középső három vakolattal ki van emelve, ezáltal hangsúlyozva a mögötte meghúzódó dísztermet.

A keleti rövid homlokzaton a földszint első tengelyében egy ajtó, a következő kettőben egy-egy ablak nyílik. Az emelet falát három egyforma ablak töri át. A kastélyt barokk manzárd tető, a lépcsőházat oromzatos nyeregtető fedi cseréphéjazattal.

A kastély termei a kétkarú lépcsőt magába foglaló hevederíves dongaboltozattal fedett lépcsőház után egy folyosóra vannak felfűzve, ablakaikkal déli irányba. A földszint folyosója hevederekkel tagolt csehsüvegboltozatokkal fedett, míg a termek fiókos dongaboltozatosak. Az emeleten igényesebb kialakítást láthatunk: a folyosó teknőboltozatát egyszerű stukkó díszíti és a lépcsőház tengelyében két félköríves szoborfülke található. Habár feltételezhetően eredetileg is stukkók díszíthették a mennyezeteket, a ma láthatóak az utolsó helyreállításkor készültek. A helyiségeket az esetek többségében stukkóval díszített síkmennyezet fedi. A feltételezhetően díszterem vagy bálterem funkciójú helyiség az öt központi tengelyben van kialakítva és méretei, valamint az említett stukkódíszek mellett az oldalfalakat tagoló pilaszterek, illetve az ablakok záradékaiban található kagylódíszek jelzik egykori reprezentatív voltát. A keleti és nyugati sarkokban látható két félköríves kagylódíszes fülke, feltételezhetően kályháknak adott helyet.

A Kemény-kastély alaprajzára, tömegalakítására, homlokzataira és belső térkiosztására jellemző tiszta, szimmetrikus formaképzés, valamint az épületen megfigyelhető építészeti elemek alapján a késő barokk emlékek csoportjába sorolható.

Az épületben a 20. század eleje óta iskola működik, napjainkban a helyi ipariskolának ad otthont. A 2009-es általános felújítás során az eredeti mintájára új tetőt kapott, azonban a helyreállításnak sok esetben áldozatul esett a belsők történeti jellege.

Forrás: Adatbank.RO



Saját tapasztalataink

Itt még sajnos nem jártunk.


Megtekintések száma: 139